Gru 29

Prawdziwy koszt wizualizacji architektonicznej

Prawdziwy koszt wizualizacji architektonicznej

Aby, moc odpowiedzieć na jedno z częstszych pytań dotyczących wizualizacji architektonicznych w google jaki jest „wizualizacja architektoniczna cena”, czyli po polsku „ile kosztuje wizualizacja architektoniczna” musimy nakreślić kontekst.
Będąc inwestorem i decydując się na realizację projektu budowlanego, zakładamy dostępny budżet, który najczęściej pochodzi ze środków przydzielonych na przez bank w formie kredytu. Przewidując koszty takiej inwestycji zastawiamy się nad kosztami materiałów budowlanych oraz usług z jakich będziemy musieli skorzystać, aby nasz projekt stał się rzeczywistością.
Jednym z ważniejszych kosztów jakie powinniśmy założyć i wliczyć do naszego kalkulatora wydatków są finanse przeznaczone na reklamę inwestycji. Zakładam bowiem w tym przykładzie, że nasza inwestycja trafi na rynek w postaci mieszkań lub domów jednorodzinnych na sprzedaż.
Wszyscy wiemy, że w czasach jakich żyjemy żadne usługi czy produkty nie będą cieszyły się zainteresowaniem odbiorców bez dobrej formy reklamy. Przeznaczając kwotę kilku milionów złotych na naszą inwestycję nie chcemy dopuszczać ryzyka, aby nie było wokół nie zainteresowania odbiorców. Dodając fakt, że rynek budowlany w tym momencie kwitnie i ilość dostępnych opcji mieszkaniowych jest bardzo duża nie możemy zostać pominięci w tłumie innych ofert. Chcemy mieć pewność, że nasza oferta będzie tą, która się wyróżni. Jak to zrobić? Jedną z podstawowych form reklamy takiej inwestycji są właśnie wizualizacje architektoniczne.
Proces urzeczywistniania inwestycji budowlanej nie jest krótki, to oczywiste. Proces projektowania, pozwolenia, zgody, przyłączą itd. W zależności od skali projektu może to trwać klika długich miesięcy. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprezentować to co mamy do zaoferowania klientom dużo wcześniej. Ile wcześniej ? Dużo wcześniej!

Perspektywa

W związku z tym, że inaczej niż w rzeczywistości nie poruszamy się w przestrzeni 3D , perspektywę budynku, który musi zachować swoje proporcje i wymiary dopasowujemy do zdjęcia. Co stoi na przeszkodzie ? Robiąc zdjęcie aparatem fotograficznym obiektu, który najczęściej jest od nas większy, jak to budynki mają w swojej naturze, zaburzamy proporcję (linie pionowe) obiektu, który fotografujemy.

Proces projektowania

Już na tym etapie wizualizacje architektoniczne mogą przysłużyć się do przyspieszenia procesu powstawania inwestycji oszczędzając nam pieniądze. Jak? Zakładając, iż podczas procesu projektowania inwestycji architekt oczekuje od nas jakiś wskazówek.
Prezentując swoje założenia za pomocą płaskich kresek nie do końca możemy ocenić jego intencję. Jeżeli zaprezentujemy te same rozwiązania w 3D, oszczędzimy sobie czasu i niedomówień.
Możemy prezentować rozwiązania architektoniczne, kolory, materiały tak, aby lepiej się porozumieć a finalnie szybciej zaprezentować gotowy projekt klientom.

Formy prezentacji

Papierologia z urzędami i wykonawcami trwa a my możemy przystąpić do reklamy naszej inwestycji. Ustalamy jak ma być zaprezentowana nasza inwestycja i działamy. Form jest wiele od zdjęć zewnętrznych po wnętrza i rzuty 3D – rzuty aksonometryczne.

Wizualizacje zewnętrzne

Papierologia z urzędami i wykonawcami trwa a my możemy przystąpić do reklamy naszej inwestycji. Ustalamy jak ma być zaprezentowana nasza inwestycja i działamy. Form jest wiele od zdjęć zewnętrznych po wnętrza i rzuty 3D – rzuty aksonometryczne.
Wizualizacja bliźniaka, wizualizacje architektoniczneWizualizacja bliźniaka, wizualizacje architektoniczne
Wizualizacja bliźniaka ver.2, wizualizacja architektoniczneWizualizacja bliźniaka ver.2, wizualizacja architektoniczne
Wizualizacja szeregowców, wizualizacje architektoniczneWizualizacja szeregowców, wizualizacje architektoniczne
Zajmujemy się projektowaniem graficznym

Przekroje i rzuty 3D / Rzuty aksonometryczne

Ta forma prezentacji inwestycji z założenia przedstawia szerszą perspektywę budynku i jego konstrukcji. Ukazuje dostępne opcję mieszkań, ich układ a także przykładowe wyposażenie. Tutaj możemy szaleć. Aranżacje wnętrz mają pobudzić wyobraźnię odbiorcy tak, aby zaczął sam tworzyć własne wnętrze w danym mieszkaniu.

Wizualizacje wnętrz

Ta efektowna forma reklamy inwestycji jest idealna do prezentacji fragmentu mieszkania lub domu z perspektywy lokatora. Ma dać odczucie przebywania w pomieszczeniu.

Koszty kontra korzyści

Zmierzając do sedna tematu musimy podsumować wszystkie zalety wizualizacji architektonicznych:

Możliwość reklamy inwestycji przed jej powstaniem
Elastyczność podczas projektowania inwestycji, wybór materiałów oraz rozwiązań architektonicznych
Szeroki wybór form prezentacji inwestycji
Lepsza komunikacja z projektantem
Krótki  czas realizacji w stosunku do faktycznego czasu powstania inwestycji
Pobudzenie wyobraźni klienta
Proporcja kosztu wizualizacji do kosztu całościowego inwestycji

Biorąc pod uwagę całościowy koszt inwestycji idący często w setki tysięcy złotych a czasem w miliony przy dużych inwestycjach to koszt takiej formy reklamy jest znikomy i zwraca się w 100% podczas sprzedaży inwestycji.