Sty 27

Wizualizacje panoramiczne

Wizualizacje panoramiczne

Każde pomieszczenie czy to w domu, mieszkaniu czy biurze można pokazać, “zwizualizować”, korzystając z typowych wizualizacji wnętrz. “płaskich” – czyli wizualizacji pomieszczenia w formie typowego zdjęcia.

Można również skorzystać z bardziej zaawansowanej formy prezentacji takiej jak wizualizacje panoramiczne.

Ten typ prezentacji pozwala na obejrzenie całego pomieszczenia z jednego punku w przestrzeni, za pomocą jednego zdjęcia. Zakres pola naszego widzenia to 360 stopni w każdej osi. Innymi słowy mamy sferyczne zakres obrotu kamery

Materiały do przygotowania
Przygotowując wnętrze do wizualizacji 3d, płaskiej czy panoramicznej korzystamy z tych samych materiałów dostarczonych przez architekta wnętrz. Są to najczęściej rzuty, przekroje, “quady” oraz informacje dodatkowe.
Różnica w przygotowaniu
Główna różnica w przygotowaniu wnętrza do wizualizacji panoramicznej polega na tym, że musimy przygotować i zaaranżować całe wnętrze dokoła, którego znajdzie się kamera.
Wizualizacje wnętrz, te “płaskie”, są ograniczone polem widzenia kamery, którą ustawiamy zgodnie z ustaleniami projektanta wnętrz oraz naszym uwagami dotyczącymi kompozycji w obiektywie kamery.

Wizualizacje panoramiczne – przygotowanie

Przygotowując wizualizacje panoramiczną aranżujemy całe wnętrze według zamówienia i specyfikacji architekta lub według naszego projektu. Pracujemy nad światłem i materiałami wykończeniowymi. Główna różnica to typ kamery.

Inny jest też typ samego renderingu. Otrzymujemy również płaskie zdjęcie, jednakże jest ono dość specyficzne.

Tak wyrenderowane zdjęcie, musimy zaimplementować w specjalny mechanizm, który pozwoli nam na odpowiednie jego ustawienie, aby można było je oglądać w pożądany sposób.
Prezentacja
Jest kilka możliwości prezentacji takiego zdjęcia.
Prezentacja online
Zdjęcie wraz ze specjalnym mechanizmem można udostępnić na stronie internetowej, do oglądania dla wszystkich. Do oglądania takiej wizualizacji wnętrza wystarczy przeglądarka internetowa. W ten sposób można pokazać przykładowe wizualizacje wnętrz nowej inwestycji budowanej na stronie internetowej, która ma ją reklamować.

Taką wizualizacje można również pochwalić się na mediach społecznościowych, również w takiej interaktywnej formie. Dodanie interaktywnej wizualizacji panoramicznej 360 na media społecznościowe wymaga dodania specjalnego taga do zdjęcia.

Przykłady obydwu implementacji zamieszczamy poniżej.

Poruszanie się
Oglądanie wizualizacji panoramicznej na stronie internetowej polega na chwytaniu i przeciąganiu dowolnego fragmentu zdjęcia kursorem myszy, w kierunku którym nas interesuje. Można również zbliżać i oddalać widok za pomocą rolki na myszce komputera.
Należy jednak pamiętać, że zdjęcie jest sferyczne i operacje typu przybliż – oddal powodują zniekształcenie samego zdjęcia. Jest to “wrodzona” wada, tego rozwiązania ale zarazem jedyna.
Wizualizacja panoramiczna 360
Media społecznościowe
Prezentacja offline
Jeżeli chcemy oglądać wizualizacje panoramiczne 360 bez korzystania z internetu, jest to również możliwe. Przygotowujemy wtedy również specjalne pliki, które klient może uruchomić sobie na komputerze bez korzystania z interentu.