Mar 06

Wizualizacja architektoniczna kamienicy w Jarocinie

Wizualizacja architektoniczna kamienicy w Jarocinie

Na przestrzeni lat realizowaliśmy różne zlecenia, jedne mniej inne bardziej skomplikowane. W nasze realizacje wkładamy dużo pracy i czasu, aby każda wizualizacja pozostawała w pamięci. Jest jednak kategoria wizualizacji, która wymaga wyjątkowo dużo czasu i uwagi, i to nie dlatego że konstrukcja budynku jest jakoś specjalnie skomplikowana, choć i w tym przypadku tak było.

Mowa oczywiście o wizualizacjach miejskich gdzie musimy zaprezentować inwestycję w otoczeniu istniejących już budynków i warunkach oświetleniowych. Innymi słowy, musimy się wcisnąć w ograniczoną przestrzeń. I co w tym takiego? Perspektywa i światło.

Aby, całość miała odpowiedni kontekst i nowo powstały lub remontowany budynek był dobrze zaprezentowany musimy umieścić całą realizację w istniejącym zdjęciu, w wyznaczonej przestrzeni 2D, gdyż zdjęcie fizycznie jest płaskie. Nakładanie czegokolwiek na istniejące zdjęcie a szczególnie obiektów 3D wymaga odpowiedniego podejścia i technik.

Perspektywa

W związku z tym, że inaczej niż w rzeczywistości nie poruszamy się w przestrzeni 3D , perspektywę budynku, który musi zachować swoje proporcje i wymiary dopasowujemy do zdjęcia. Co stoi na przeszkodzie ? Robiąc zdjęcie aparatem fotograficznym obiektu, który najczęściej jest od nas większy, jak to budynki mają w swojej naturze, zaburzamy proporcję (linie pionowe) obiektu, który fotografujemy.
Odpowiednia korekta tych linii pozwoli na poprawne wyrównanie modelu budynku ze zdjęciem.
Mając zrobioną korektę zdjęcia, które posłuży nam za tło możemy przystąpić do „wmapowania” modelu 3D, oraz opracowania światła.
Model

Światło

Drugą istotną rzeczą w takiej realizacji to światło. Aby, uzyskać efekt realizmu i jednolitości końcowego zdjęcia musimy ujednolicić światło. Forma światła pozwoli nam na uzyskanie odpowiedniego klimatu na zdjęciu i spasuje elementy wstawione w zdjęcie.
Pomijając wszystkie pośrednie etapy, aby nie zanudzać Was prezentujemy gotowe zdjęcia w kilku wariantach.

Końcowy efekt

Idea

Wizualizacja prezentuję renowację byłej komendy policji w Jarocinie. Jest to powrót do korzeni i dawnego wyglądu budynku z naszą wizją wykończenia elewacji. Projekt faktycznej inwestycji prowadzony przez Biuro projektowe Trzcieliński & Buchwald

Stan obecny

Wizualizacje

Wersja 1
Wersja 2
Wersja 3
Wersja 4